O hodowli


Projekt hodowlany RL Caviary współtworzą dwie hodowle rasowych świnek morskich: założona w 2006 roku LunCavia i powstała niecały rok później Ratafia Cavia.

Naszym celem jest wyhodowanie pięknie zbudowanych świnek o umaszczeniach czarno-białych oraz złotych agouti z bielą. Pragniemy uzyskać świnki o gęstym i miękkim włosie, dlatego w naszej hodowli znajdują się osobniki reprezentujące znakomitą kanadyjską linie Red Rock. Dążymy do wyhodowania świnek charakteryzujących się delikatnym włosem o dużej objętości przy równoczesnym zachowaniu intensywnego koloru. Głównym założeniem jest uzyskanie świnki zdrowej, silnej i masywnej, charakteryzującej się doskonałą budową szkieletowo-mięśniową oraz okrągłą, krótką i szeroką głową z nisko umieszczonymi, dużymi oraz oklapniętymi uszami. By to umożliwić w naszym prospekcie znalazły się zwierzęta z 5 najlepszych szwedzkich hodowli tj. Cavatina, Eternity, Vibys, Define i Malaxis.

Hodujemy cztery rasy świnek morskich, które z powodzeniem można krzyżować między sobą bez ryzyka wystąpienia wad. Rasy długowłose o włosie prostym determinowanym genem dominującym (RxRx lub Rxrx): Coronet (korona) oraz Sheltie (brak korony) oraz rasy długowłose o włosie kręconym determinowanym genem recesywnym (rxrx): Merino (korona) i Texel (brak korony).

Osobniki do rozrodu wybierane są na podstawie analizy rodowodów, rozwoju osobniczego oraz typu. Dokładamy wszelkich starań by nasze zwierzęta charakteryzowały się najlepszymi cechami (pod względem budowy, wzorca rasy, włosa i umaszczenia). Dlatego świnki pochodzące z naszej hodowli są doskonałym materiałem zarodowym dla przyszłych hodowców i cudownymi towarzyszami dla miłośników tych wspaniałych gryzoni. Zwierzątka od pierwszych godzin życia przyzwyczajane są do obcowania z człowiekiem, dlatego idealnie nadają się na małego przyjaciela dziecka.


Mamy nadzieję, że uda nam się zrealizować marzenia i połączyć wyżej wymienione cechy.

Serdecznie pozdrawiamy wszystkich miłośników i hodowców świnek morskich!